TR-AŞK
MERHABA

Foruma Hoş Geldiniz
Sitemizden Daya İyi Faydalanmak İçin
Lütfen Üye OlunuzKutucugu Kapatmak için Lütfen
Do Not Display Again,i tıklayınız

tr-ask.yetkin-forum.com devetlimizsiniz

YETKİLİ ALIMLARIMIZ VARDIR MOD VE ÜSTÜ YETKİ VERİLECEKTİR PAYLAŞIMIN DORUĞU UNUTULMAZ AŞKLARIN YAŞANDIĞI TEK FORUMDA YETKİ ALMAK İSTİYORSAN ŞARTLAR ÇOK KOLAY Mod Olmak İçin Tıklayınız

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Beşiktaş kuruluş ve tarihi

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Beşiktaş kuruluş ve tarihi Bir Cuma Haz. 12, 2009 10:55 pm

TR-AŞK

avatar
Site Kurucu
Site Kurucu
Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü'nün Kuruluşu
Osmanlı imparatorluğu'nun çöküş dönemiydi artık. Koca dev yavaş yavaş eriyor, bitiyordu sanki. Ve devir Abdülhamit devriydi.

İşte böyle bir ortamda Türkiye'nin ilk spor kulübü olan Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü kurulur. Kulüp, sayıları 26'yı bulan bir genç grup tarafından Serencebey semtinde, 1903 yılının Mart ayında, sporun bir suç, bir kabahat olarak kabul edildiği bir zamanda, her türlü risk göz önüne alınarak Medine-i Münevvere Muhafizi Seyhülharem Osman Paşa'nin konağında kurulur.

Kulübün kurucuları: Hüseyin Bereket, Mehmet Samil (Sapli), Ahmet Fetgeri (üstteki resimde görünen) , Mehmet Ali Fetgeri, Nazim Nazif (Ander), Tayyareci Fethi Bey, Behçet Bey, Haydar Bey, Sevket Cenani Bey, Mahmut Naci Bey, Cami Baykurt ve Şerafettin Bey.

Kuruluş sırasında kulübün renkleri kırmızı-beyaz olarak saptanır. Osman Paşa'nın konağında, güreş, boks, barfiks, parallel, jimnastik ve halter branşlarında başlayan sportif çalışmalar kısa zamanda diğer gençlerin de ilgisini toplamıştır. Kadro yeteri kadar genişleyince bir tüzük hazırlanarak, ilk idare heyeti oluşturulur.

İlk idare heyeti:
Başkan (Reis): Samil Osman Bey
Genel Sekreter (Umumi Kâtip):Hüseyin Bereket Bey
Spor Hocaları:Mehmet Ali Fetgeri, Ahmet Fetgeri Bey, Nazim Nazif Bey.


Kulübün Adının Değiştirilmesi

Gösterilen faaliyetler Osmanlı sarayında kuşku yaratıyordu. Saray ajanları boş durmayıp gençleri Abdülhamit'e bile şikayet etmişlerdi. Bu jurnallemenin sonucunda bir gün, Ahmet Fetgeri ve arkadaşları yorucu bir antreman sonrası Osmanpaşa Konağı'ndan çıktıktan sonra zaptiyeler tarafından tutuklanıp Hasan Paşa Karaklu'na götürülmüşlerdi. Kendilerinin zindanlara atılacağını düşünürken, saray çevrelerine olan yakınlıkları sayesinde serbest bırakılmışlar, ama bir daha yaptıkları faaliyetleri tekrarlamamaları kendilerinden istenmişti.
Kurtulmuşlardı ama bu işe köklü bir çözüm bulmaları gerekiyordu. Saray çevrelerindeki bağlantılarını kullanarak fikir danışmaya başlamışlardı. Sonunda Abdülhamit'in yaveri Mehmet Bey soruna çözüm bulmuştu. Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü adı değistirilecekti. Zira jimnastik kulübü kurmak suçtu. Bu tavsiye üzerine hemen toplanıldı ve kulübün adi Osmanlı Beşiktaş Terbiye-i Bedeniye Mektebi olarak değiştirildi.

Artık iş Mehmet Bey'e ve Abdülhamit'in kusçubasisi Behçet Bey'e kalmştı. Onlar da Abülhamit'e yeni kurulan mektebin sporların yapılacağı, insan sağlığına yararlı bir yer olduğunu söylediler. Abülhamit en güvendiği iki adamına inandi. Ve böylece de Beşiktaş'lı gençler çalışmalarını daha rahat ve korkusuzca sürdürmeye başladılar. Zamanla Abdülhamit'in en yakınları bile kulübe katılmaya başladılar.Kulübün Resmiyet Kazanması

23 Temmuz 1908'de mutlakiyet dönemi bitmiş, meşrutiyet ilan edilmişti. Bu insanların daha da özgürleşmesi, dolayısıyla da daha rahat spor yapabilmeleri, bir araya gelebilmeleri demekti.
3 Agustos 1909'da da Cemiyetler Kanunu çıkarıldı. Aynı yıl içersinde Tepebaşı Kışlık Tiyatrosu'nda Beyoğlu Mutasarrifi Muhittin Paşa'nın öncülük ettiği spor bayramı yapılıyordu. Azınlıkların kurduklari kulübler oradaydı. Dört Rum kulübü ilgi çekiyordu. Fakat bayramda bir tek Türk spor kulübü yoktu. Sadece birkaç Türk zabiti davetliydi. Ve onlarin arasında Beşiktaş'lı Refik, Mazhar, ve Fuat Bey'ler de vardı.

Muhittin Paşa spor yapan gençlerı hayranlıkla izledi, zaman zaman da alkışladı. Dayanamadı, "Şu gençleri gıpte ile izliyorum. Şurada bir Türk kulübü neden yok? Halbuki bir kulübümüzü de törende görmeyi ne kadar arzu ederdim, bilemezsiniz." dedi.

Fuat Bey atıldı:

- Paşam, aslında 6 yildan beri Beşiktaş'ta böyle bir kulüb var. Ama biliyorsunuz ortamı. Çalışmalar gizli yapıldı. Eğer izin verirseniz...
- Yaa... Neden benim haberim yok? Hemen harekete geçilsin. Her türlü yardıma hazırım. Vakit kaybetmeden gidin ve bana istidayi getirin.

Bunu takiben hemen toplandılar. Artık mektep olmayıp kulüp olduklarına dair bir kararı onayladiktan sonra da adlarını Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değistirdiler.

Fuat Balkan ve Umumi Katip Hüsnü Bey Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü'nün nizamnamesini hazırladı. Mazhar Kazancı istidayi imzaladı. Istida Beyoğlu Mutassarrifligi'nin Cemiyetler Defteri'nin 468. sayfasına 26 Ocak 1326 (1910 miladi) tarih ve 1760 numarayla kaydedildi. Ve tasdik edilen 185 sayılı tescil belgesi verildi.

Sükrü Paşa baskanlığında oluşturulan ilk resmi yönetim kurulunda şu isimler yer alıyordu: Ziyaein Karamürsel, Şevket Cenani, Ahmet Paşa, Mazhar Kazancı, Fuat Balkan, Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Hüseyin Hüsnü.

Beşiktaş, Cemiyetler Kanunu'nun kabülünden sonra resmiyet kazanmış ilk Türk spor kulübü olarak tarihe geçti. Beşiktaş semtinin Akaretler bölgesinde Şair Nedim Caddesi'ndeki Sulh Mahkemesi binası lokal olarak belirlendi. Ancak burası küçük olup kulüp hızla büyüyordu.

Daha sonra Akaretler'deki 84 numaralı binaya taşınıldı. Binanin arkasına tam 600 altın harcanarak spor sahası yapıldı. Malzemeler alındı. Kulüp artık tesis ve lokale de kavuşmuştu.


_________________
Lütfen Emege Saygı Gösterelim Ve Teşekkür Edelim

Kullanıcı profilini gör http://tr-ask.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz